Iniciativa Heroji furajo v pižamah v Sežani s testiranjem rotacijskega modela navdušila mlade, ki so prišli do zanimivih predlogov za zmanjšanje voženj pod vplivom v lokalnem okolju, kjer so s predlogi zabav brez alkohola, organizacijo voženj iz zabav ter predvsem v zgledu v starših in njihovem odnosu do alkohola.
Prvi letošnji posvet iniciative Zavoda VOZIM, Zavarovalnice Generali in Lune TBWA Heroji furajo v pižamah se je odvil danes v Sežani. Učinkovit celostni model za manj voženj pod vplivom alkohola se je z novo generacijo mladih in strokovnjakov vrnil v Mladinski center Podlaga iz Sežane po letu 2019. Ti nazorno povedo, kaj je velik problem in kakšnih rešitev bi si želeli.
Zato, kot je povedala vodja Mladinskega centra Podlaga Nina Drobnjak: “skupaj z Občino Sežana verjamemo, da je ozaveščanje o zmanjšanju rabe alkohola in varni vožnji med mladimi izjemno pomembno in prispeva k večji varnosti kot k bolj odgovornemu vedenju tako v lokalnem okolju in širše.” in dodala: “Še posebej nas razveseljuje, da pri tem tako zelo dobro sodelujemo s Šolskim centrom Srečka Kosovela Sežana in da se mladi aktivno udeležujejo takih dogodkov ter s tem postajajo del pozitivnih sprememb v družbi.”
Erik Fabčič, vodja policijskega okoliša na Policijski postaji Sežana, je zbranim predstavil nekaj statističnih podatkov, zbranih na PU Koper, kjer se je po njegovih besedah v 2024 “pripetilo 2198 prometnih nesreč, od tega 8 prometnih nesreč s smrtnim izidom in 553 s telesnimi poškodbami. Kar 129 povzročiteljev prometnih nesreč je vozilo pod vplivom alkohola, povprečna stopnja alkohola pa je bila 1,28 g/kg alkohola v krvi. Pri ugotovljenih prometnih prekrških je bila povprečna stopnja alkohola 0,98 g/kg alkohola v krvi. Ugotavlja pa se, da veliko voznikov vozi tudi pod vplivom prepovedanih drog.” Prometne nesreče se še vedno dogajajo tudi med otroci in mladostniki, in sicer so bili ti udeleženi “v 126 prometnih nesrečah in jih 53 tudi povzročili. Poškodovanih je bilo 31 otrok ali mladoletnikov. Zavedati se moramo da posledice, ko v cestnem prometu povzročimo smrt ali hujšo telesno poškodbo drugega udeleženca v cestnem prometu, svojega prijatelja, vrstnika ali sorodnika, zadajo usoden, življenjski pečat.”
Tega se zavedajo tudi na Javni agenciji RS za varnost prometa, iz katere so sporočili, da “Alkohol in droge nimajo prostora v prometu. Vsaka prometna nesreča, ki jo povzroči alkoholiziran voznik, ni naključje, ampak posledica zavestne in neodgovorne odločitve. Na agenciji si zato skupaj s partnerji prizadevamo za širšo družbeno spremembo – od terminologije do ukrepov, ki bi še bolj jasno izpostavili odgovornost posameznika.” In dodala, da jih “še posebej skrbi vpliv alkohola in drog na mlade voznike, saj ugotavljamo, da so lani najstniki, stari do 17 let, pod vplivom alkohola povzročili 15 prometnih nesreč, pri čemer je ena oseba izgubila življenje, 22 jih je utrpelo hujše poškodbe. To so tragedije, ki jih je mogoče preprečiti. Zato vsa naša prizadevanja temeljijo na osveščanju in preventivi – da bi mladi pravočasno prepoznali tveganja in sprejemali odgovorne odločitve. Pozitivni premiki so opazni – delež alkoholiziranih povzročiteljev hudih ali smrtnih nesreč se zmanjšuje, a vseeno ostaja nesprejemljivo visok.”
“Tokrat smo prvič preizkusili rotacijski izobraževalni model, na katerem so mladi udeleženci posveta krožili med različnimi strokovnjaki in se pogovarjali o temi rabe alkohola in drugih psihoaktivnih snovi ter voženj pod vplivom, odgovarjali na postavljena vprašanja ter si ustvarjali svojo sliko in mnenja o problematiki,” je povedala Leonida Pevec, vodja projekta Heroji furajo v pižamah pri Zavodu VOZIM. “Z mladinskimi delavci že dlje časa opažamo, da je aktivacija mladih v današnjem času precej zahtevna, ampak s tem modelom, ki smo ga danes predstavili, smo našli rešitev aktivnega vključevanja mladih. In kot je videti, so bili vsi sodelujoči nad novostjo navdušeni,” je dodala. Z njo se je strinjal tudi Erik Fabčič iz PP Sežana, ki je povedal, da “dogodek ponuja rešitev aktualne problematike vožnje mladih pod vplivom in varnih ravnanj v cestnem prometu. Pobudniki iniciative mladim sporočajo, da je “kul”, če s pomočjo staršev poskrbijo za varen prevoz domov, obenem pa pozivajo starše, naj poskrbijo za varen prevoz svojih otrok z zabave, četudi v pižami in sredi noči. Celotno akcijo v policiji podpiramo in z veseljem sodelujemo pri aktivnostih s svojimi izkušnjami in znanjem na tem področju.”
Testiran rotacijski model je mladim ponudil boljše razumevanje problematike in jih spodbudil k iskanju rešitev, kako zmanjšati rabo alkohola in drugih drog v lokalnem okolju in preprečevati vožnje pod vplivom. Prišli so do zanimivih rešitev, ki so jih povzeli v predstavitvah podžupanji Občine Sežana Vanji Jelen ter lokalnim odločevalcem in strokovnjakom.
Mladi si želijo večjo vlogo tako staršev kot organizacij in občine pri zmanjševanju rabe in voženj pod vplivom alkohola. Predvsem želijo, da so jim vzor starši – tako pri uživanju alkohola in omejevanju dostopnosti do alkohola, jim ne predstavljajo groženj, ampak so tukaj za njih in ob njih, tudi takrat, ko potrebujejo prevoz. Hkrati si želijo, da so starši bolj ozaveščeni o alkoholu oz. se udeležujejo delavnic, kjer se tudi sami malo “streznijo” glede posledic uživanja alkohola. Mladi se zavedajo, da so sami odgovorni za svoja dejanja in pravijo, da bi morali več časa posvetiti kvalitetnemu druženju s prijatelji. Želijo si, da bi imeli več delavnic s poškodovanci v prometnih nesrečah, ker tako vidijo realno sliko, ki se je poškodoval zaradi alkohola in posledice, ki ga je nespametno dejanje prineslo. Želijo pa si tudi, da bi se organizirale zabave brez substanc. K aktivnem ukrepanju pa so pozvali tudi druge organizacije, kot so na primer mladinski centri in organizatorji dogodkov, kjer bi z neprodajo alkohola lahko zelo prispevali z manjši rabi in posledično zmanjšanju voženj pod vplivom. Te bi lahko iz zabav organizirale tudi prevoz. Vidijo pa priložnost še v povečanju nadzora s strani policistov tako na zabavah, kjer se bi preprečilo točenje alkohola mladoletnim, kot zmanjšalo pitje alkohola in vožnje pod vplivom. Pravijo, da je včasih ravno nadzor tisti, ki strezni oz. prinese rešitve.
Hkrati so po koncu uvodnega dela posveta in rotacijskega modela na ŠC Srečka Kosovela potekali še dve delavnici, kjer so mladinski delavci in poškodovanci v prometu predstavili zgodbo, mladi pa iskali vse posledice, ki jih raba alkohola in drugih drog teh vožnja pod vplivom lahko prinese. Vsekakor so mnenja, da jim tovrstna oblika preventivnega modela resnično prinaša vpogled v problematiko iz drugega kota ter pusti pečat še za naprej, kar se tudi vidi iz evalvacijskih vprašalnikov. Po večini je njihovo mnenje, da se jim tovrstna osebna zgodba ter izkušnje, ki jih pridobijo na delavnicah ob preizkušanju simulatorja vožnje pod vplivom in reakcijskega časa, močno vtisnejo v zavest in jim dajo misliti pri njihovih nadaljnjih odločitvah.
Za več informacij o današnjem posvetu in prihodnjih aktivnostih se lahko obrnete na Zavod VOZIM – leonida@vozim.si.